Kvůli EU budeme pít studenou kávu. Zrušit Brusel, zlobí se europoslanec

24.10.2011 09:50

Evropská komise si nedávno od externí agentury nechala zpracovat víc než třísetstránkovou studii, která řeší možnosti, jak ušetřit co nejvíce elektřiny při výrobě kávy. Kávovary totiž podle komise spotřebovávají neomezeným provozem příliš energie, což je prý nehospodárné a měly by mít stanovenou určitou dobu provozu.

Bruselští úředníci, spadající do gesce eurokomisaře pro energetiku proto zahájili diskusi, jak situaci řešit. Pokud by návrh vešel v platnost, znamenalo by to v praxi omezení pohotovostního režimu daného přístroje. Jinými slovy ve chvíli, kdy si nyní uvaříte kávu a stroj necháte zapnutý, jak dlouho potřebujete, aby nápoj nevychladl, podle EU zbytečně plýtváte energií.

Čtěte také: Přečtěte si, jak Brusel reguluje celý váš den minutu po minutě  


Budeme pít studenou kávu?

Nově by proto kávovary měly mít od výrobce přednastavený určitý časový limit, po který zůstane zařízení zapnuté. Patrně i za cenu, že káva vystydne a vy budete muset zapínat kávovar znovu a v konečném důsledku tedy zůstává otázkou, zda vůbec elektřinu ušetříte.

Psali jsme: Kakání a čůraní jen s povolením EU. Politici volají psychiatra


Redakce serveru ParlamentníListy.cz se obrátila na politiky s dotazem, co si o diskutovaném návrhu myslí. Podobnou otázku s žádostí o upřesnění jsme položili i Zastoupení Evropské komise v České republice.

Tiskový mluvčí Evropské komise v Praze Martin Stašek potvrdil, že úspor by mělo být dosaženo změnou nařízení o pohotovostním režimu kávovarů. „Autoři studie, kterou si EK nechala zpracovat, odhadují, že zahrnutím kávovarů do účinnosti nařízení o pohotovostním režimu (Nařízení EK 1275/2008) by se v roce 2020 ušetřilo 1,37 TWh a kumulativně do roku 2020 6,45 TWh. Podle studie by byly odhadované úspory ještě vyšší, pokud by od roku 2014 byly na trhu k dispozici pouze úsporné kávovary (4,77 TWh v roce 2020, kumulativně do roku 2020 pak 25,92 TWh)," upřesnil ParlamentnímListům.cz mluvčí EK Stašek.

Psali jsme: Bolševici z Bruselu způsobí hladomor. Šéf EU zhnusil politiky


Většina námi oslovených politiků se však k plánu staví skepticky. Europoslanec z ODS Hynek Fajmon ParlamentnímListům.cz sdělil, že sice dosud o této iniciativě EK neví, nicméně by se nedivil, že se něco podobného chystá.

Zrušme Evropskou komisi!

Fajmonův stranický kolega a europoslanec Ivo Strejček byl však sdílnější: „Je charakteristické, že v době vážných ekonomických problémů, které mohou vyústit v těžké sociální otřesy, má Evropská komise na práci řešit nesmysly. Mohlo by se jí stát, že mizérie dosáhne takové úrovně, kdy už lidé ani nebudou na tu kávu mít, čímž bude spotřeba elektřiny kávovary vyřešena," vidí situaci jasně Strejček.

Čtěte také: Kubera nevěří: Unie je v troskách a soudruzi regulují pejsky a kočičky


„Pokud tohle patří mezi hlavní problémy Evropské komise, tak je skoro nejvyšší čas ji rozpustit," reagoval nekompromisně Jaromír Kohlíček, europoslanec za KSČM. Podle něho tento návrh patří k podobným pitomostem jako normy pro správné zakřivení banánu, okurek či standardní podoba jablka.

„Jako příspěvek pro humoristické listy bych to bral, ale jinak to považuji za naprosto nemístné," uvedl redakci europoslanec Kohlíček a s úsměvem dodal, že nám brzy asi nezbude nic jiného, než se přeorientovat na cikorku, jako v dobách světových válek.

Zakažte přímo kafe, kofein je taky sajrajt

Naopak podle europoslance Libora Roučka z ČSSD se o žádnou regulaci nejedná. Unie prý jen hledá úspory ve všech možných odvětvích, jak ji o to požádaly jednotlivé členské státy. „Rozhodnutí je to správné. Spotřebitelům přinese úspory i ochranu životního prostředí. Jednoznačně to podporuji," zdůvodnil své stanovisko redakci Rouček.

Psali jsme: Ne homeopatika kravám, ale léčbu "volů", nadávají čeští politici Bruselu


Senátora z ODS a teplického primátora Jaroslava Kuberu nový záměr Evropské komise nepřekvapil. Je prý už zvyklý, že každý den přicházejí nové a nové direktivy. „Já už fakt skoro ten Brusel nemůžu komentovat slušnými slovy. Z vody už jim kouká jen nos, jak dýchají z posledního a nedají pokoj a nedají pokoj. Ale já bych jim poradil ještě něco lepšího a dokonce bych jim tím i ušetřil víc peněz. Ať rovnou zakážou kafe, protože v něm je kofein, což je taky sajrajt jako to kouření, které jim tolik vadí. Tím je to vyřešené, kávovary nebudou potřeba," vypořádal se s EU po svém Kubera.

Psali jsme: Zákaz kouření v celé EU? Ať už jde Brusel do hajzlu, říká Kubera


Komunismus jak vyšitý

Prezident Václav Klaus jim podle něho již před časem, když se diskutovalo o dalším omezení kouření, řekl, aby tedy rovnou zakázali výrobu cigaret. Toho se ale už prý zalekli. „Jsou to prostě pokrytci. Tím jak jich tam je hodně, tak skoro denně vymyslí nějakou blbost. Proto bych měl námět na další regulaci. Ať zregulují sebe! Z toho počtu, co jich tam sedí, bych ukrojil jednu nulu a nechal jich tak deset procent. To by bylo nejužitečnější řešení v tom srabu, co tady je," dodal serveru ParlamentníListy.cz senátor Kubera.

„Počkejte, to myslíte vážně? Určitě si neděláte legraci?" nechtěla zpočátku věřit bývalá europoslankyně a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. „Já jsem jako europoslankyně zažila v Evropském parlamentu leccos, včetně toho, že chtěli nařídit veverce černé, aby se nemnožila v Británii," vzpomíná šéfka Suverenity.

Čtěte také: Slovenské Romy musíme živit jako sebe. Nařízení EU, říká Bobo


Podle ní jsou možná jen tři vysvětlení. Buď absolutní šílenství příslušných úředníků, nebo neuvěřitelná lobby odvětví, které by případné upravené kávovary nebo komponenty na ně vyráběly. Případně třetí věc, že evropští úředníci spolu s některými politiky propadli sociálnímu inženýrství a snaží se nám určovat i to, kdy a jak si uvaříme kávu. „A to už je komunismus jak vyšitý!" dodala redakci Bobošíková.

Vystoupení z EU, jediné východisko

Šéf pravicového libertariánského sdružení Reformy.cz Vít Jedlička je sice přesvědčen, že podobné regulace jsou zbytečné a nesmyslné, ale hlavní problém unie, kterým by se měli všichni zabývat, je podle něho jinde.

Související: EU jako dr. Cajthamlová, chce kádrovat potraviny. Kubera: Zlaté RVHP


„Skutečné nebezpečí EU tkví v připravovaném permanentním záchranném mechanizmu eurozóny (ESM, euroval). ESM byl nedávno po pádu vlády a chrabrém boji strany Svoboda a Solidarita proti všem vlastizrádcům schválen na Slovensku. Pokud bude českými vlastizrádci schválen v parlamentu, hrozí České republice nebezpečí, že bude muset zaplatit do Bruselu 350 miliard korun na záchranu eura. To je třetina státního rozpočtu ČR a de facto by to znamenalo bankrot. To znamená, že každý Čech včetně důchodců a batolat si naše členství v EU odpracuje přibližně 250 hodinami nucených prací!" upozorňuje Jedlička.

Podle něho je to nebezpečná cesta do otroctví a východisko vidí Jedlička ve vystoupení z Evropské unie a vstupu ČR do zóny volného obchodu EFTA, která nehodlá mít ambice na jakékoliv politické sjednocování Evropy.

Autor: Radim Panenka, ParlamentníListy.cz