Cikáni mlátí lidi z radnic. A armáda je v Afghánistánu, zuří senátor

09.01.2012 12:57

Napadení místostarostky Albrechtic na Liberecku i jejího manžela příslušníky romské menšiny už obletěl republiku. Politici, které redakce ParlamentníchListů.cz oslovila, za případem vidí především nečinnost policie a justice a smutný obraz naší společnosti dvacet dva let po listopadu 1989.

Romská rodina se nejprve zřekla ženy se schizofrenií, protože prý nebyla schopna se o ni starat. Romka tak byla svěřena do péče obci. Ovšem potom, co obdržela zpětně důchod ve výši asi 60 tisíc korun, rodina ji chce nyní do péče nazpátek. Když vedení obce odmítlo vydat peníze lidem, kterým nenáleží, chtěli Romové situaci vyřešit po svém. Fyzicky napadli nejdříve místostarostku obce a poté i jejího manžela, který ji chtěl bránit.

Napadnout představitele obce? To už hraničí s únosností

Podle senátora za Severočechy.cz Jaroslava Doubravy je tento případ důkazem toho, že agresivita romské komunity neustále stoupá. „Už je opravdu nejvyšší čas s tím začít něco dělat, protože, když se dostaneme do situace, kdy je napaden představitel obce, tak to už hraničí s únosností. Já pevně doufám, že ta paní místostarostka na ty Cikány podá trestní oznámení pro útok na veřejného činitele," reagoval pro ParlamentníListy.cz senátor.

„Dostáváme se do situace, a já na to poukazuji delší dobu, kdy se lidé bojí takováhle napadení ohlásit ze strachu, že se Cikáni vrátí a zmlátí nebo okradou je znovu. A to vše v situaci, kdy si vláda pohrává s myšlenkou snižovat stavy policie. Sakra, ať stáhnou vojáky z Afghánistánu, kde nejsou stejně vůbec k ničemu a jenom tam zbytečně umírají a ušetřené peníze přesunou na naše domácí bezpečnostní složky," sděluje dále Doubrava.

Důsledek falešné pozitivní diskriminace

Všichni občané platící daně, si tím také platí svoji bezpečnost. A službu, kterou si platíme, máme také podle něho právo dostat. „Když si člověk někde něco vezme a nezaplatí, má pochopitelně průšvih a já se ptám, proč se stejným způsobem nechová také vláda?" ptá se senátor.

Názor, že problémy s romskou menšinou stále narůstají, sdílí také senátor z ČSSD Vladimír Dryml. „V České republice jsou téměř čtyři sta takových potencionálních míst. O celé situaci jsem jednal jako člen branně-bezpečnostního výboru Senátu přímo i s ministrem. Hlavní důvod toho proč v současné době dochází k těmto excesům, je skutečnost, že se k romským spoluobčanům nepřistupuje stejně jako k ostatním, a je to důsledek té falešné pozitivní diskriminace. Sklízíme tu dnes plody některých pseudohumanistů," je přesvědčen Dryml.

„Zákony mají platit pro všechny, a jestliže je někdo porušuje, ať Rom nebo nerom, měl by za to být potrestán, ale hlavně co nejdříve. Je smutnou skutečností, že policie a česká justice pracuje, jak pracuje. Oni nesou hlavní podíl viny v tom, že někteří jedinci si myslí, že stojí nad zákonem, a to je špatně," dodal redakci senátor.

V ČR je rasismus naruby

„Slovo politováníhodné ani nevystihuje všechno, co si o celé záležitosti myslím a soudím, že od toho máme orgány činné v trestním řízení, aby učinili vše proto, aby byl viník patřičně potrestán. A to nejen v tomto, ale v každém jiném případě," reagoval na kauzu poslanec z ČSSD Jiří Koskuba.

„V uvedeném případě je o to smutnější, že se zase jedná o určitou skupinu lidí, a pokud my druzí řekneme, o koho se jedná, jsme ihned obviněni z rasismu. Věřím, že viníci budou exemplárně potrestáni. A pokud je pravda, že pachatelé ještě nebyli ani zadrženi a jsou stále na svobodě, tak pro to mám jediné pojmenování. V této zemi se aplikuje rasismus naruby. Ve sněmovně jsem opakovaně říkal, že povinnosti platí pouze pro slušné lidi a práva mají převážně lidé, kteří se chovají neslušně. Dvacet dva let po vítězném listopadu je to velice smutné," dodal Koskuba.

Nevyvolávejme paniku, je to ojedinělý případ

Podle poslankyně z ODS Lenky Kohoutové máme jasně nastaven právní řád a jakékoliv napadení tedy bude vždycky potrestáno. A když se takto někdo provinil, musí být potrestán bez ohledu na to, jakou má barvu pleti.

„Nedomnívám se, že by tady došlo k nějaké liknavosti státních orgánů a tu situaci bych zbytečně nepřeceňovala. Je to víceméně ojedinělý případ. Nerozdmýchávejme paniku v tom, že je tady zase nová kauza a že jsou tady další vývoje. To je případ jedné rodiny, která řešila problém po svém. Tím, že se spousta věcí u Romů netrestala, jsme si věci nechali přerůst přes hlavu, což se koneckonců ukázalo už na Šluknovsku," řekla ParlamentnímListům.cz Kohoutová.

 

ParlamentníListy.cz