Dukovany nezavřete, ani to nezkoušejte. Tady Brusel nepochodil

01.10.2011 20:05

Evropská komise zhruba po půl roce opět zesílila tlaky na Českou republiku v otázce jaderné energetiky. Evropští politici se poslední dobou často zamítavě vyjadřují k existenci jaderných elektráren. Oproti tomu se nedávno dostal na veřejnost záměr české vlády budovat další jaderné reaktory a reakce Bruselu na sebe nenechala dlouho čekat.

 

V době, kdy se v unii stále častěji hovoří o tom, jak regulovat nebo dokonce zcela zastavit výrobu elektrické energie prostřednictvím jádra, dorazil do Čech „vzkaz" německého eurokomisaře pro energetiku Güntera Oettingera. Jestli Dukovany nevyhoví náročným zátěžovým testům, které EU v atomových elektrárnách provádí, hrozí prý České republice jejich uzavření. Výsledky šetření, které bude Komise provádět do jara příštího roku, by měly být v předběžných číslech zveřejněny začátkem prosince.

 

Více: Brusel chce zavírat alespoň starší jaderné elektrárny. Ohroženy jsou Dukovany


Hysterické Německo

 

Postoj českých politiků je v této otázce prakticky jednotný. Europoslanec Ivo Strejček z ODS ParlamentnímListům.cz řekl, že „ČR má suverénní právo formulovat proporce energetického mixu, do kterého jaderná energetika patří. Dukovanská elektrárna prošla zátěžovými testy nařízenými EU bez problémů. Není důvod, aby EU uplatňovala svůj tlak."

 

Plán Německa zcela vypustit jadernou energii je podle Strejčka politicky hysterický a chybný a ekonomicky katastrofální. „Česká republika musí jít odvážně cestou dalšího budování jaderné energetiky," dodal Strejček.

 

Fukušima pouze podcenila hráz proti tsunami

 

Europoslanec z KSČM Jaromír Kohlíček je přesvědčen, že v komisi není žádný expert na jadernou energii. „Jsou to často lidé, kteří reagují pod tlakem hysterických reakcí ze strany nátlakových organizací. Přesto požadavek na odstavení jedné z nejspolehlivějších jaderných elektráren na světě v Dukovanech je málo pravděpodobný," míní.

 

Čtěte také:


„Odpůrci jádra argumentují Fukušimou. Tam jaderná elektrárna zdárně přežila zemětřesení na hranici 9. stupně, ale tisíce mrtvých způsobila vlna tsunami, nikoliv nehoda v elektrárně. Podobná vlna nám v ČR ani v Německu nehrozí a takové srovnání není na místě. Pokud by provozovatel uposlechl doporučení techniků a zvýšil ochrannou hráz proti tsunami, k žádné katastrofě by nedošlo," sdělil redakci europoslanec a dal jasně najevo, že německá politika vůči jádru je nesmyslná:

 

„Německo po loňském odstavení starších bloků začalo masivně elektřinu dovážet, čímž plně vytížilo přenosové linky a v létě dokonce muselo pro nedostatek proudu jeden z odstavených bloků znovu uvést do provozu."

 

EU odvádí pozornost od skutečných problémů

 

Senátor Jaroslav Kubera z ODS vidí možnou souvislost s uveřejněným vládním plánem: „Nevylučuji, že ty tlaky z Bruselu jsou reakcí na vládní záměr rozšíření jaderné energetiky. A musím říct, že mě potěšilo, že Češi nepodléhají nesmyslné hysterii okolo Fukušimy."

 

Čtěte také: Nečas: Jaderná bezpečnost je pro českou vládu prioritou 


Kubera je přesvědčen, že naše elektrárny jsou naší záležitostí a nějaký Brusel nám do toho nemá co mluvit. V protijaderném tažení vidí možnou zástěrku nad vážnějšími problémy unie: „Krachuje jim euro, a jelikož dobře vědí, že to nejde zarazit, odvádí pozornost k blbostem a řeší to, co jim nepřísluší. Unie nemá žádné páky k tomu, aby nám Dukovany zavřela. Navíc si ani nemyslím, že by tyhle snahy měly šance na úspěch, například Francie je jadernou velmocí a ta si nic zakázat nenechá. Každý rozumný člověk ví, že nějaká fotovoltaika nebo větrníky nemohou jádro nahradit, to je směšné. EU na tohle dojede."

 

Dukovany patří mezi nejbezpečnější elektrárny na světě

 

Podobně se pro server ParlamentníListy.cz vyjádřil i europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který varuje spíše před nátlakem protijaderné lobby: „EU v současnosti nemá právní nástroje, jak dosáhnout odstavení jaderné elektrárny Dukovany. Volba energetického mixu je stále svrchovaným právem členského státu. Jiná věc je, že některé zájmové skupiny, ať už z Evropské komise nebo z členských států typu Rakouska, vyvíjejí politické tlaky směřující k uzavření Dukovan. Je však jen na nás, jestli těmto tlakům odoláme nebo jim podlehneme."

 

Čtěte také: Temelín dostavíme. I přes německé stop jádru, slíbil Roman


Veškerý nátlak na odstavení Dukovan vnímá Březina stejně jako jeho kolega Kohlíček za zcela neopodstatněný. Podle obou europoslanců patří dukovanská elektrárna z hlediska bezpečnosti mezi nejlépe hodnocené na světě.

 

Vláda se nechová takticky

 

Sociálně demokratický europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček viní Nečasovu vládu z neprozíravosti: „Naše vláda by neměla zbytečně dráždit protiatomové země úvahami, co bude v roce 2050. Bylo by taktičtější v klidu dostavět Temelín a pak začít nahlas uvažovat dál."

 

Psali jsme: Šéf ČEZu Roman: Němci nám chtějí zavřít jaderné elektrárny


Rouček ve shodě s ostatními označuje německé protijaderné nálady jako velmi neuvážené. „Německé daňové poplatníky i evropské spotřebitele to bude v důsledku stát stovky miliard eur," míní europoslanec.

 

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ubezpečuje, že se není čeho obávat. „Všechny dnes provozované jaderné reaktory v Evropské unii jsou z hlediska provozní spolehlivosti rovnocenné. Problém je to čistě politický," uvedla ve vyjádření pro LN Drábová.

 

Francouzi chtějí dostavět Temelín

 

O mezinárodním nátlaku v souvislosti s jadernou energetikou na Českou republiku ParlamentníListy.cz poprvé informovaly již koncem letošního května. Evropská unie tehdy diskutovala o náročnosti kritérií pro zátěžové testy. Premiér Petr Nečas označil kritéria za nesmyslná a záměrně náročná, aby jimi neprošly starší typy reaktorů, což se týkalo právě českých Dukovan, ale i třeba slovenských Mochovců.

 

Více: Německo a Francie vyhrožovaly Nečasovi zavřením Dukovan


Europoslanec Ivo Strejček tehdy redakci uvedl, že premiérovi na jednání Evropské rady vážně hrozili zástupci Německa, Rakouska, ale i Francie. A právě postup posledně jmenované země byl zpočátku překvapující, jelikož Francie je v jádru evropskou velmocí a tento sektor opouštět nehodlá. Podle Strejčka za francouzským naléháním stála snaha, aby dala česká vláda v tendru na dostavbu Temelína přednost francouzské firmě Areva.

 

Němci bojují proti jádru

 

Největší nátlak vyvíjí již jmenovaný komisař pro energetiku Günter Oettinger, za jehož úmysly může stát předvolební boj v Německu. Oettinger je totiž členem vládní CDU, která v poslední době prohrávala jedny volby za druhými a nyní rázně podpořila většinové nálady ve společnosti, která je radikálně proti jádru.

 

Čtěte také: Nečekaný zvrat. Kvůli EU jsou ohroženy Temelín a Dukovany


Eurokomisař Oettinger se začátkem září „proslavil" kontroverzním výrokem, kdy na otázku, jak by trestal státy za porušování rozpočtových pravidel odpověděl, že by v úvahu připadala i „nekonvenční myšlenka", totiž „aby vlajky rozpočtových hříšníků visely na unijních budovách na půl žerdi."

 

Autor: Radim Panenka, ParlamentníListy.cz