Kterak Havel sudetské Němce k návratu přemlouval

07.03.2011 18:22

 

Titulek následného krátkého sdělení jsem vpravdě stylizoval do názvu pohádkového příběhu. Záměrně, jelikož jsem rád, že ač se o to skutečně bývalý president pokoušel, nepovedlo se. Zpravodajský server Prvnízprávy.cz přinesl před zhruba měsícem informaci, že Václav Havel spolu s šéfem své tehdejší kanceláře Karlem Schwarzenbergem vymýšleli plán, jak zajistit sudetským Němcům, odsunutým „zpět do Říše“ – tak jak už před válkou toužili, návrat do České republiky, návrat jejich původního majetku a snadné získání státního občanství. 

Celý tento plán je podrobně vykreslen v oficiální životopisné knize Karla Schwarzenberga, která vyšla v jeho rakouském nakladatelství a již v Čechách v překladu vydalo nakladatelství Torst, o němž se obecně ví, že je blízké právě Václavu Havlovi. To je v tomto případě jakousi zárukou autentičnosti výše zmíněných skutečností, jelikož tyto informace musel právě Schwarzenberg sám rakouské novinářce Tóthové sdělit.

Co je v celém případu zvláštní, že tuhle zprávu nepřebrala žádná velká média. Noviny, časopisy, televize ani rozhlas, jakoby to vůbec nezaznělo. O důvodech můžeme jen spekulovat, nabízí se samozřejmě prosté odůvodnění, všeobecné rozšíření téhle zprávy by mohlo Havla se Schwarzenbergem poškodit v očích veřejnosti. U druhého ze jmenovaných by to bylo zvláště nežádoucí, neboť o jeho presidentské kandidatuře si zpívají i vrabci na střechách nejen parlamentních.

(Psáno pro Slovana)