Ondřej Hejma štípavě o Kalouskovi i o občanech, na které se hraje divadélko

03.08.2012 23:24

Známý hudebník a novinář Ondřej Hejma, frontman kapely Žlutý Pes v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz glosuje politické aféry posledních týdnů. Poslední "vážnou" kauzu nefunkčního registru vozidel považuje za ukázkový produkt okurkové sezóny. Mnohá naprosto zásadní témata prý lidé díky tomu, bohužel, nevnímají.

 

Jaké máte dojmy z afér posledních týdnů? Kolotoč kolem vydávání Vlasty Parkanové, přestřelka mezi policejním prezidentem a ministrem financí, apod.

Je to strašná nuda, okurková sezóna a hodí se to akorát autorům kabaretů a zpěvákům protestsongů. Vůbec nejtrapnější je teď ten skandál s registrem, to už je totální okurka. Předstírají se obrovské emoce, konec světa jako by byl za rohem, všichni jsou přilepeni k televizním obrazovkám a pak… nic. Je to populistické divadýlko, když si uvědomíme, o kolik peněz přicházíme třeba díky solárním elektrárnám, které nám někdo nařídil, někdo se na tom pakuje a navíc je to všechno super legální a dlouhodobě udržitelné. A taky hodně hnusné na pohled. Rádi posíláme lidi do tepláků, ale třeba to, že se hroutí Evropská unie zrovna ve chvíli, kdy jsme se stali její součástí, a co to všechno pro nás znamená, to vesele ignorujeme.

Přesto asi i díky těm „okurkovým“ tématům obraz vlády v očích veřejnosti nijak nelepší. Neuškodilo M. Kalouskovi, že se do obhajoby Parkanové i vyjádření o „gestapáckých metodách policie“ vrhnul tak tvrdě?

Ty jeho nervy docela chápu. To že jde o Kalouska a ne o Parkanovou nebo Lessyho, je jasná věc, a vypovídá to o „upřímnosti“ celé té záležitosti. Ale to, že ten vznešený boj o to, kdo lže, a kdo mluví pravdu, může nakonec rozhodnout jen odposlech, oblíbená to metoda všech tajných policií, za všech režimů, je výsměch. Naše životy jsou nahrané, nafilmované a profízlované čím dál tím víc, pokrok nezastavíš. Kalousek u toho všeho celá léta byl, když se to zavádělo a používalo, a teď se diví.

 

 

Můžete zmínit, jaké pozitivní a naopak negativní stránky, má ve vašich očích Miroslav Kalousek coby ministr financí?

Kalousek by byl dobrý ministr čehokoliv, zkušený, inteligentní, jasně a srozumitelně komunikující, ani jeho slovník mě osobně vůbec neuráží. Nakonec i kníže si libuje v metaforách cenových skupin nižších, než by se u něj dalo čekat. Problém je, že kromě této show už nic jiného nenabízejí, buď proto, že nechtějí nebo proto, že nemůžou, to je jedno. Ale jestli je to opravdu baví, mám pro oba pány jednu radu: staňte se rockovými hvězdami a můžete klidně ještě přitvrdit!

Policejního prezidenta Lessyho se zastal i prezident Klaus. Trochu nadsazeně řečeno, nezbláznil se premiér Nečas, když Lessyho označil za politického aktivistu, který překročil hranu? Přitom šéf policie jen vyzval své podřízené, aby se nenechávali ovlivňovat při vyšetřování politicky citlivých kauz…

Já jsem tomu rozuměl tak, že Klaus se Lessyho nezastal, ale vyzval ke klidu. Co měl taky jiného dělat, když nikdo nic neví? Že nedal za pravdu jedné straně neznamená, že se té druhé zastal. A to, že má Nečas policejního prezidenta za politického aktivistu, taky chápu, protože v daném sporu stojí proti sobě a je to spor politický.

 

Co soudíte o současné podobě majetkového vyrovnání státu s církvemi? Sněmovna to sice schválila, ale Senát zákon nejspíš vrátí. Navíc i odborníci se mezi sebou přou, zda ten majetek církvi skutečně patřil, či nikoliv…

Když se otázka církevních restitucí objevila v devadesátých letech poprvé, říkali mi kolegové zahraniční novináři, že sice proti tomu bojujeme hezky, ale zbytečně. Že je to jen otázka času. Restituce jsou v zásadě nepřirozená věc, jako všechno co má mít zpětnou platnost, protože nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Lepší slovo by byla reparace, ale my jsme žádnou válku s Vatikánem neprohráli, nebo jo? Tenhle konkrétní kotrmelec nemá s logikou ani spravedlností nic společného.  Je to prostě „něco mezi nebem a zemí“ a dokud si to necháme líbit, tak to tak bude.

 

Existuje ještě podle vás naděje, aby pravice neprohrála příští volby? Co musí udělat, aby minimalizovala škody?

Naděje je velmi malá, ale umírá jak známo poslední. Paradoxně ten, kdo může pravici nejvíce pomoci je sama levice. Možností je spousta. Myslím, že ve finále budou socialisté těžko obhajovat svoje dlouhodobé „eurohujerství“. Že nás do toho v čele se Špidlou zatáhli. Protože levicový volič celou tu evropskou integraci, falešnou solidaritu, pomoc bohatým na úkor chudých a podobné nesmysly ve skutečnosti nechce, protože má zdravý selský rozum. Zatím je mu to ale jedno, protože to je příliš složité, a tak radši „bojuje s korupcí“. Rath v kriminále, to je maso a maso musí být, to věděl už soudruh Novotný.

 

Vnímáte úlohu současné vlády pozitivně, alespoň v některých krocích? Má cenu, aby ještě zůstávala?

Určitě. Nevidím žádné rozumné alternativy a nemá cenu něco bořit, pokud nevíme, co bude dál. Což neznamená, že jsou dokonalí, viz výše. Vývoj jde tak rychle, že naše politická scéna se jen veze, reaguje a neudává tón. Což je v pořádku, to je naše role. Doufám jen, že si aspoň dělají poznámky a jednou o tom něco napíšou. Radku, do toho!

www.parlamentnilisty.cz